Members

En

The Academy is a society of outstanding scientists, artists and business leaders. Members of the Academy are appointed for life and join one of four Classes: Natural Sciences, Humanities, Arts and Technical Sciences. The members of the Academy frequently meet in the Palace of the Academies and discuss current developments in society from an interdisciplinary perspective. The Academy maintains ties with renowned experts who are elected as foreign members. It is not possible to apply for membership of the Academy. New members are elected after nomination by three patrons within the Academy.

Hubert Bocken
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 1994
Title: Em. prof.
Discipline: Law
Affiliation: Verbonden met de Vakgroep Metajuridica, Privaat- en Ondernemingsrecht
Summary:
Doceerde aan de Rechtsfaculteit UGent verschillende vakken uit het privaatrecht (in het bijzonder de algemene inleiding tot het privaatrecht en het verbintenissenrecht), rechtsvergelijking en milieurecht en gaf gastcolleges en lezingen aan andere universiteiten in België, Nederland, Verenigd Koninkrijk, V.S.A., China en Australië . Publiceerde over verschillende aspecten van het verbintenissenrecht, het milieurecht en de rechtsvergelijking. Was een van de eersten in België om onderzoek te verrichten over het milieurecht en het milieuaansprakelijkheidsrecht. Recent wetenschappelijk werk betreft het buitencontractuele aansprakelijkheidsrecht, in het bijzonder de causaliteitsproblematiek en schadevergoeding buiten het aansprakelijkheidsrecht. Auteur van 2 boeken als enig auteur, 6 boeken als medeauteur, 19 boeken als editor en meer dan 150 tijdschriftartikelen en bijdragen in boeken. Adviseerde bij de voorbereiding van wetgeving op het gebied van het privaatrecht en het milieurecht.
Activity:

Sinds 1971 voltijds verbonden aan Universiteit Gent, eerst als lid van het wetenschappelijk, nadien onderwijzend personeel. Momenteel Emeritus gewoon hoogleraar, Vakgroep Metajuridica, Privaat- en Ondernemingsrecht UGent (2009-09-01)
 
Gewoon hoogleraar UGent
Directeur (1983-91) Seminarie voor Burgerlijk en Vergelijkend Recht, (1988-92) Seminarie voor Milieurecht, (1992-2000) Centrum voor Milieurecht UGent
voorzitter Vakgroep burgerlijk recht (1992-2009)
Decaan faculteit Rechtsgeleerdheid (1994-98) UGent
Lid raad van bestuur (1992-94) UGent
Directeur (1999-2007) Buitenlandse Betrekkingen, (1999-2007) LLM programma Master of Laws in European and Comparative Law UGent.
Oprichter en voorzitter (1985-97) Belgische Vereniging voor Milieurecht;
Voorzitter en initiatiefnemer (1989-95) Interuniversitaire Commissie tot Herziening van het Milieurecht in het Vlaamse Gewest;
Voorzitter Vereniging voor de Vergelijkende Studie van het Recht van België en Nederland (2009- );
Voorzitter redactieraad Tijdschrift voor Privaatrecht (2014-).
Voorzitter jury F. Collinprijs voor recht, Universitaire Stichting (2012-)
 

Training:
Dr. Rechten (1967) RUG, M. Laws (1968) Harvard Law School; geaggregeerde Hoger Onderwijs (burgerlijk recht) (1978) RUG.
Awards:

Frank Boas scholarship in International Legal Studies (1967)
Prijs Stichting Leefmilieu (1978)
Laureaat  Reisbeurzenwedstrijd (1982)
Laureaat internationale Elisabeth Haub-prijs voor Milieurecht (1992)
Honorary professor Bond University (Qld., Aus, 2010)

Discipline:
milieurecht
Chairs:
Frank Boas scholarship in International Legal Studies (1967);
Hubert Bocken
Humanities
Law
Frans Boenders
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 1991
Summary:
Radio- (BRT-3) en televisiemaker, essayist, publicist, kunstcriticus, dichter.
Activity:
Producer (1966), hoofdproducer (1977), eerste producer (1982) BRT; tevens werkzaam voor VPRO en NOS; hoofdredacteur van het maandblad Kunst en Cultuur (1987).
Training:
Kand. Germaanse Filologie (1966), bacc. Thomistische Wijsbegeerte (1967) KU Leuven.
Awards:
Arkprijs van het vrije woord (1979), prijs van de Université Radiophonique et Televisuelle Internationale (1981), Willemsfondsprijs voor de Kunstkritiek (1987).
Honorary titles:
Commandeur in de Leopoldsorde; grootofficier in de Kroonorde.
Frans Boenders
Arts
Annemie Bogaerts
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2011
Title: Prof. dr.
Discipline: Chemistry
Affiliation: Verbonden met het Departement Chemie (UAntwerpen)
Summary:
Dr. in de chemie, specialisatie fysicochemie - plasmachemie
Activity:
Gewoon Hoogleraar Universiteit Antwerpen
Discipline:
scheikundige, hoogleraar Universiteit Antwerpen
Annemie Bogaerts
Natural Sciences
Chemistry
Luc Bonte
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2011
Title: Dr.
Discipline: Exact sciences
Activity:
Voorzitter Ondernemers voor Ondernemers
Training:
Dr. Toegepaste Wetenschappen
Awards:
Thomas L. Joseph Award (2006, Association for Iron and Steel Technology, USA)
Luc Bonte
Technical Sciences
Exact sciences
Marc Boone
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2008
Title: Prof. dr.
Discipline: New history (1500-1870)
Affiliation: Verbonden met de Vakgroep Geschiedenis
Summary:
Historicus met onderzoekszwaartepunt in de sociaal-economische en politieke geschiedenis van de late middeleeuwen (Bourgondische geschiedenis), meer bepaald in de geschiedenis van de middeleeuwse steden. Historische methodologie en historiografie.
Activity:
Assistent (1980-1988), hoofddocent (1999), Hoogleraar (2004), onderwijsdirecteur Letteren en Wijsbegeerte (2008) UGent; bevoegdverklaard navorser/onderzoeksleider NFWO (1989-1999); gasthoogleraar (1999) Université de Bourgogne te Dijon, (2005) École des Hautes Études et Sciences Sociales Paris en (2007) Université de Paris IV - Paris/Sorbonne.
Training:
Dr. Geschiedenis (1987) RUG.
Awards:
Prijs Provincie Oost-Vlaanderen (1981), Laureaat KAWLSK (1989), Laureaat Anton Bergmann prijs (ARB) (1985-1990).
Honorary titles:
Burgerlijke Medaille eerste klasse (2003).
Chairs:
Fellow VLAC (2002-2003), Francquileerstoel ULB (2005-2006).
Membership:
IUAP projectleider/editor; lid International Commission of the History of Towns, European Association of Urban Historians, Academia Europaea; voorzitter Maatschappij voor Geschiedenis en Oudheidkunde te Gent.
Marc Boone
Humanities
New history (1500-1870)
Michaël Borremans
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2014
Summary:
Kunstschilder
Training:
Kunstopleiding Sint-Lucas Gent, fotografie
Discipline:
kunstschilder
Michaël Borremans
Arts
Ignace Bossuyt
Class of the Arts
Membership: Honorary Member
Since: 1993
Affiliation: Lid van de onderzoeksgroep Musicologie van de Faculteit Letteren (KU Leuven)
Summary:
Onderzoek toegespitst op de Vlaamse polyfonie van de Renaissance. Uitgever opera omnia van Jean de Castro en Philippus de Monte.
Activity:
Docent (1981), hoogleraar (1989) KU Leuven.
Training:
Kand. Klassieke Filologie (1967), kand. Kunstgeschiedenis (1969), dr. Musicologie (1978).
Awards:
Laureaat KAWLSK (1980).
Ignace Bossuyt
Arts
Honorary Member
Luc Bossyns
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2004
Discipline: Exact sciences
Naval technology
Affiliation: Gedelegeerd Bestuurder bij Aquafin NV
Summary:

Milieu, waterzuivering

 

Activity:
Ontwerpingenieur en projectleider (1979-1982) Cockerillwerf Hoboken NV; hoofd departement engineering en hoofd departement Nieuwbouwschepen (1982-1988) Rederij Ontwerpingenieur en projectleider (1979-1982) Cockerillwerf Hoboken NV; hoofd departement engineering en hoofd departement Nieuwbouwschepen (1982-1988) Rederij CMB NV; projectmanager en technisch directeur (1988-1991), bestuurder (1991-1994) Boelwerf; raadgever scheepsbouwprojecten middelgrote scheepsbouw (1994-1995) Vlaamse Overheid; vereffenaar van 7 werven en 1 commerciële organisatie (1995-2006) Vlaamse Scheepsbouw­maatschappij; gedelegeerd bestuurder (1995-2000) Stork MEC NV, TCM SA, Sematag NV. (2000-heden).:Bestuurder van Aquafin NV, Etap NV, Aquaplus NV.CMB NV; projectmanager en technisch directeur (1988-1991), bestuurder (1991-1994) Boelwerf; raadgever scheepsbouwprojecten middelgrote scheepsbouw (1994-1995) Vlaamse Overheid; vereffenaar van 7 werven en 1 commerciële organisatie (1995-2006) Vlaamse Scheepsbouw­maatschappij; gedelegeerd bestuurder (1995-2000) Stork MEC NV, TCM SA, Sematag NV. (2000-heden).:Bestuurder van Aquafin NV, Etap NV, Aquaplus NV. Lid international Technical Committee (Londen), Benelux Comité (Rotterdam) Lloyds Register of Shipping; bestuurder IWA;
Training:
Burgerlijk ingenieur Scheepsbouwkunde (1977) RUG; postuniversitair programma voor bedrijfsbeheer (1982) UFSIA.
Luc Bossyns
Technical Sciences
Exact sciences, Naval technology
Jean Bourgeois
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2011
Title: Prof. dr.
Discipline: Archeology
Affiliation: Verbonden met de Vakgroep Archeologie
Summary:
Archeoloog
Activity:
Gewoon hoogleraar Universiteit Gent
Discipline:
archeologie
Jean Bourgeois
Humanities
Archeology
Dirk Brossé
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2016
Dirk Brossé
Arts
Yvan Bruynseraede
Class of Natural Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1988
Title: Em. prof. dr.
Discipline: Exact sciences
Physics
Affiliation: Verbonden met de Afdeling Vastestoffysica en Magnetisme van het Departement Natuurkunde en Sterrenkunde (KU Leuven)
Summary:
Wetenschappelijk actief in het onderzoek van de vastestoffysica, in het bijzonder de elektrische, magnetische en optische eigenschappen van mesoscopische en nanoscopische systemen bij lage temperaturen en hoge magnetische velden.
Activity:
Fellow & Researxh Associate CERN, Zwitserland (1968), docent (1972), hoogleraar (1976), gewoon hoogleraar (1978), emeritus (2003) KU Leuven.
Training:
Dr. Wetenschappen, Natuurkunde (1967).
Awards:
Laureaat reisbeurzenwedstrijd (1967), laureaat IUMRS SOMYA Award (2007).
Honorary titles:
Grootofficier in de Leopoldsorde
Membership:
Lid Royal Society of Arts and Sciences (Göteborg), European Academy of Sciences and Arts (Vienna), Inrichtende Overheid en Associatieraad KU Leuven, Commissie Wetenschapsbeleid VRWB, Strategisch Advies Comités VITO en SCK-CEN; expert commissies European Commission, European Science Foundation, European Research Council; fellow American Physical Society.
Yvan Bruynseraede
Natural Sciences
Exact sciences, Physics
Honorary Member
Christine Buelens
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2013
Affiliation: Gedelegeerd Bestuurder van METALogic
Summary:
Gedelegeerd bestuurder van METALogic, spin-off van de KU Leuven, specialist in opvolging, monitoring en beheersing van corrosiefenomenen. Bijzondere persoonlijke aandachtsgebieden: leiderschap, entrepreneurship en ondernemingswaarden.
Awards:
Pension ambassador Award 2010, uitgereikt door Delta Lloyd.
Discipline:
Afgevaardigd Bestuurder METALogic
Membership:
Vice-voorzitter VOKA-VEV (2011-2015), bestuurder Voka-Kamer van koophandel Leuven, BEMAS Belgian Maintenance Association, Carbon Energy Club (Agoria), Leuven.inc;
Christine Buelens
Technical Sciences
Michel Buylen
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2006
Summary:
Tekenaar en schilder, met een verbluffende virtuositeit en vernieuwende kijk op eeuwenoude onder­werpen zoals het naakt, het kind, door Zen geïnspireerde stillevens, het landschap, de zee als obligate abstractie en het portret als compromis en confrontatie.
Activity:
Tal van individuele- en groepsexposities in België en Nederland; verbonden aan de Galerie de Zwarte Panter (1992).
Training:
Lic. Romaanse Filologie (1975) RUG. Autodidact.
Honorary titles:
Commandeur in de Leopoldsorde
Michel Buylen
Arts
Ann Buysse
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2011
Title: Prof. dr.
Discipline: Psychology
Affiliation: Verbonden met de Vakgroep Experimenteel-Klinische en Gezondheidspsychologie
Decaan van de Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen
Summary:
Gewoon hoogleraar klinische psychologie en hoofd van de onderzoeksgroep gezinspsychologie aan de Universiteit Gent. De onderzoeksgroep werd een 15-tal jaar geleden opgericht en heeft sindsdien een unieke positie weten verzilveren in een reeks onderzoeken naar de manier waarop mensen elkaar beïnvloeden. Interpersoonlijke beïnvloeding is het centrale thema dat wordt uitgewerkt in een reeks grootschalige projecten samen met andere disciplines zoals het familierecht, seksuologie, bio-ethiek, sociologie en geneeskunde. Concreet worden mechanismen onderliggend aan relaties en gezinnen onderzocht, zoals bij adoptie, nieuwsamengestelde gezinnen, scheiding, donorgezinnen, ouder – kind relaties, bemiddeling, therapie, seksuele gezondheid, communicatie, steun, hechting, ... In de onderzoeksgroep wordt basis, fundamenteel onderzoek steeds gekoppeld aan maatschappelijke valorisatie en impact.
Activity:
Gewoon Hoogleraar Universiteit Gent
Discipline:
psychologie
Ann Buysse
Humanities
Psychology
Bea Cantillon
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2003
Title: Prof. dr.
Honorary title: barones
Discipline: Social sciences
Affiliation: Voorzitter van 11.11.11 - Koepel van de Vlaamse Noord-Zuidbeweging
Verbonden met het Departement Sociologie (UAntwerpen)
Summary:
Actief in het domein van de sociale zekerheid en de architectuur van de welvaartsstaat.
Activity:
Assistent (1989-1992), docent (1992-1995), deeltijds hoofddocent (1995-1998), hoogleraar (1998-2000), gewoon hoogleraar (2001) UA; deeltijds hoofddocent KUBrussel (1991-1996); directeur Centrum voor Sociaal Beleid UFSIA (1991); senator (1995-1999).
Training:
Dr. Politieke en Sociale Wetenschappen (1989) UA.
Awards:
P.W. Segersprijs (1990).
Chairs:
Francquileerstoel KUBrussel (2004).
Membership:
Voorzitter Foundation for International Studies on Social Security, Wetenschappelijk comité van de International Social Security Association, Commissie Cantillon Expertise i.o.v. minister van Sociale Zaken F. Vandenbroucke, beheerscomité Rijks­dienst voor Kinderbijslag voor Werknemers; lid Europees Instituut voor Sociale Zekerheid, wetenschappelijke raad van het Centrum voor Bevolkings- en Gezins­studies, Sociaal-Economische Raad Van Vlaanderen.
Bea Cantillon
Humanities
Social sciences
Reinhart Ceulemans
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2009
Title: Prof.
Discipline: Biology
Plant and crop sciences
Affiliation: Verbonden met het Department of Biology (UAntwerpen)
Summary:

Ecologie; planten- en vegetatie-ecologie; global change; bio-energie; biogeochemische cycli; broeikasgassen; atmosfeer-biosfeer fluxen.

 

Activity:

Gewoon hoogleraar; directeur Onderzoeksexcellentiecentrum Planten- en Vegetatie-ecologie (1999); vice-voorzitter (2001), voorzitter (2004) departement Biologie; vice-decaan (2006) faculteit wetenschappen UA; gastprofessor Universiteit Washington (Seattle, USA), Universite de Paris-XI (Orsay, France), Universiteit

 

Training:

Dr. Wetenschappen, Biologie (1980); Postgraduaat Terrestrische Ecologie (1984); Hoger Aggregaat (1990) UIA.

 

Awards:
Scientific Achievement Award (1990) International Union of Forestry Research Organisations; International Biographical Centre Lifetime Achievement Award (2001, UK); Man of the Year Award (2001) American Biographical Institute (VS), Francqui­leerstoel (2006-2007) UCL; Corresponding Member Slovenian Academy of Sciences and Arts (Slovenia); Doctor Honoris Causa Mendel University of Brno (Tsjechie, 2010); Doctor Honoris Causa (Universite d' Orléans, France; 2012).
Honorary titles:
Doctor Honoris Causa Mendel University of Brno (Tsjechie) Doctor Honoris Cause Universite d'Orleans (France) Corresponding Member Slovenian Academy of Sciences and Arts (Slovenia)
Chairs:
Fulbright-Hays Grantee (1987-1988) University of Washington (VS), Advanced Research Grant (2009-2013) Europese Onder­zoeksraad, Methusalem-financiering (2007-2014) voor Vlaamse toponderzoekers.
Membership:
Voorzitter (2008) Life, Earth and Environmental Sciences permanent comité European Science Foundation; wetenschappelijk adviseur International Foundation for Science, Zweden; lid Nationaal Comité SCOPE-IGBP, Federale Raad voor Duurzame Ontwikkeling en voorzitter van de werkgroep biodiversiteit hiervan, raad van bestuur Canadian Carbon Program.
Reinhart Ceulemans
Natural Sciences
Biology, Plant and crop sciences
Willy Clarysse
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 1998
Title: Em. prof.
Discipline: Antiquity (until 500)
Affiliation: Lid van de onderzoeksgroep Oudheid van de Faculteit Letteren (KU Leuven)
Summary:
Papyroloog, demotisant en koptoloog, onderzoek aangaande de multiculturele maatschappij van laat-Faraonisch, Grieks-Romeins en Byzantijns Egypte.
Activity:
Buitengewoon docent (1979-1993), buitengewoon hoogleraar (1993), gewoon hoogleraar (2002), vice-decaan onderzoek Letteren (2004-07) KU Leuven; onderzoeksleider (1991-1995), onderzoeksdirecteur (1995) NFWO; gewoon hoogleraar (1997-2012); emeritus (2012)
Training:
Lic. Oriëntalistiek (1971), dr. Klassieke Filologie (1974) KU Leuven.
Awards:
Laureaat KAWLSK (1977), prijs der Alumni van de Universitaire Stichting (1982), prix Saintour Parijs (1996).
Honorary titles:
Commandeur in de Leopoldsorde.
Discipline:
klassieke studies
Chairs:
Francquileerstoel VUB (1997), distinguished lecturer at the Center for the Tebtunis Papyri Berkeley (2004).
Willy Clarysse
Humanities
Antiquity (until 500)
Stijn Coninx
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2004
Honorary title: baron
Summary:
Regisseur van langspeelfilms o.a. Hector, Koko Flanel, Daens, Licht, Verder dan de maan; kortfilms, televisieprogrammas en theaterproducties.
Activity:
Hoogleraar (1993), artistiek directeur (1993-1995) RITS; docent (1993) INSAS Brussel.
Training:
RITS, Filmacademie Brussel (1980).
Awards:
Talrijke bekroningen waaronder een nominatie voor de Academy Award Oscars in de categorie Best Foreign Language Film voor de film Daens.
Membership:
Lid Academy of Motion Pictures Arts and Sciences, European Film Academy, raad van bestuur SABAM; voorzitter Vlaams Filminstituut; ondervoorzitter Koninklijk Belgisch Filmarchief en Filmmuseum te Brussel.
Stijn Coninx
Arts
August Coomans
Class of Natural Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1978
Discipline: Evolution
Summary:
Dierkundige, specialist in de morfologie en systematiek van invertebraten, in het bijzonder in de nematologie.
Activity:
Gewoon hoogleraar (1972), emeritus (2001) UGent; directeur-diensthoofd Laboratorium Morfologie en Systematiek der Dieren en Museum voor Dierkunde.
Training:
Dr. Dierkunde (1963).
Awards:
Laureaat reisbeurzenwedstrijd (1963), Medaille van Verdienste stad Gent.
Honorary titles:
Commandeur in de Leopoldsorde, commandeur in de Kroonorde; grootofficier in de Leopoldsorde; Burgerlijke Medaille 1ste klasse; Burgerlijk Kruis 1ste klasse.
Membership:
Fellow en Honorary Member American Society of Nematologists; fellow en voorzitter (1992-96) European Society of Nematologists; ondervoorzitter Koninklijk Natuurwetenschappelijk Genootschap Dodonaea; gewezen ondervoorzitter en voorzitter van de Belgische Dierkundige Vereniging; gewezen lid Life and Environmental Sciences Committee, European Science Foundation.
August Coomans
Natural Sciences
Evolution
Honorary Member
Thomas Coomans de Brachène
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2011
Title: Prof. dr.
Discipline: Construction, architecture
Affiliation: Verbonden met het Departement Architectuur (KU Leuven)
Summary:

architectuurhistoricus, bouwhistoricus, monumentenzorger

 

Activity:
Hoogleraar KU Leuven, Departement Architectuur, en Raymond Lemaire International Centre for Conservation
Training:
PhD kunstwetenschappen en archeologie
Awards:
Laureaat van de Belgische Stichting Roeping / Vocatio, 1992
Discipline:
architectuur- en bouwhistoricus, hoofddocent Katholieke Universiteit Leuven
Thomas Coomans de Brachène
Arts
Construction, architecture