Leden

Nl

De Academie is een genootschap van excellente wetenschappers, kunstenaars en bedrijfsleiders. Leden van de Academie worden voor het leven benoemd en treden toe tot één van de vier klassen: Natuurwetenschappen, Menswetenschappen, Kunsten, Technische wetenschappen. De leden van de Academie vergaderen frequent in het Paleis der Academiën en bespreken er actuele evoluties in de samenleving vanuit interdisciplinair perspectief. De Academie onderhoudt banden met gerenommeerde experten die verkozen zijn tot buitenlandse leden. Men kan niet kandideren voor lidmaatschap van de Academie. Na voordracht door drie peters of meters binnen de Academie worden de nieuwe leden verkozen.

Roland Coryn
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Erelid
Sinds: 1993
Samenvatting:
Werkzaam als altviolist, dirigent maar vooral als componist van koor-, kamer- en orkestmuziek.
Activiteit:
Leraar viool-altviool en piano Muziekacademies te Harelbeke en Izegem (1957-77); Muziekconservatorium Oostende; (1977-79), directeur Stedelijke Muziekacademie P. Benoit Harelbeke (1979-96); directeur. leraar a.i. kamermuziek (1973-74), harmonie (1974-76), contrapunt en fuga (1977-79), leraar dirigent Nieuw Conservatoriumensemble Gent (tot 1993).Docent compositie (1979-96) Koninklijk Muziekconservatorium Gent
Prijzen:
Laureaat Tenutowedstrijd (1973), Jef Van Hoofprijs (1974), beurs ministerie voor Nederlandse Cultuur (1979), Koopalprijs voor kamermuziekwerk (1986), Visser-Neerlandiaprijs (1999).
Ordes:

Grootofficier in de Leopoldsorde.

 

Roland Coryn
Kunsten
Erelid
Herman Cousy
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2002
Discipline: Recht
Affiliatie: Verbonden met de Faculteit Rechtsgeleerdheid (KU Leuven)
Samenvatting:
Rechtsgeleerde in het gebied van het verzekeringsrecht (privaatrecht en regulering), het handelsrecht (voornamelijk het insolventierecht) en het recht van de overmatige daad.
Activiteit:
Docent (1976), gewoon hoogleraar (1982) KU Leuven; directeur Centrum Verzekeringswetenschap (CRIS); assessor Afdeling Wetgeving Raad van State; lid Raad van Toezicht CBFA; ereadvocaat.
Opleiding:
Dr. Rechten (1969), lic. Notariaat (1969), kand. Economische Wetenschappen, Master of Comparative Law (1970) universiteit Chicago, dr. Rechtsgeleerdheid (1975).
Discipline:
recht
Lidmaatschap:
Lid Conseil de Présidence AIDA, European Institute of Insurance Law (Stockholm), Academia Europea, Académie Internationale de Droit Comparé; erelid Vereniging voor Verzekeringsjuristen.
Herman Cousy
Menswetenschappen
Recht
Annie Cuyt
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2013
Titel: Prof. dr.
Discipline: Exacte wetenschappen
Toepassingsgerichte wiskunde
Affiliatie: Verbonden met het Departement Wiskunde-Informatica (UAntwerpen)
Samenvatting:
Kandidaat - Licenciaat - Doctoraat - Aggregaat Hoger Onderwijs Wiskunde
Activiteit:

Lifetime member van AMS (American Mathematical Society), SIAM (Society for Industrial and Applied Mathematics), ACM (Association for Computing Machinery)

Opleiding:
Universiteit Antwerpen
Discipline:
Wiskundige, Universiteit Antwerpen
Annie Cuyt
Natuurwetenschappen
Exacte wetenschappen, Toepassingsgerichte wiskunde
Rafaël D'Haene
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 1993
Samenvatting:
Componist van vaak en door gereputeerde uitvoerders gespeeld werk, een traditioneel schoonheids­ideaal in Beethoveniaanse traditie nastrevend.
Activiteit:
Docent geschreven harmonie, contrapunt, fuga (1972) Koninklijk Muziekconservatorium Brussel; muziekanalyse, compositie (1985) Muziekkapel Koningin Elisabeth.
Opleiding:
Studies Stedelijk Muziekconservatorium Kortrijk, Koninklijk Muziekconservatorium Brussel, École normale de Musique (1968) Parijs, Muziekkapel Koningin Elisabeth (1969-71) Argenteuil.
Prijzen:
Buffin de Chosalprijs (1967), compositieprijs van de provincie West-Vlaanderen voor instrumentale muziek (1969), Tenutoprijs (1972), 1ste laureaat van de Oscar Esplawedstrijd (1972), Lili Boulangerprijs (1977), Eugène Baieprijs (1980), Koopal­prijs (1981), Gebroeders Darcheprijs (1985), SABAM-prijs (1989).
Rafaël D'Haene
Kunsten
William D'Haeseleer
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2006
Affiliatie: Verbonden met het Departement Werktuigkunde (KU Leuven)
Samenvatting:
Energiebeheer & rationeel energiegebruik, kernenergie, nieuwe energietechnieken, energiesystemen, energie & milieu en energiebeleid, nucleair technisch ingenieur bij Tractebel (1994-1996).
Activiteit:
Deeltijds hoofddocent (1989), gewoon hoogleraar (1996), hoofd van de afdeling Toegepaste Mechanica en Energieconversie KU Leuven.
Opleiding:
Burgerlijk werktuigkundig-elektrotechnisch ingenieur (1980), burgerlijk ir. Kernwetenschappen (1982) KU Leuven; MSc. Electrical Engineering (1983), Ph.D. Electrical Engineering (1983) universiteit Wisconsin, Madison.
Leerstoelen:
Fulbright Grantee (1982-83); Euratom Fellow (1988-1990).
Lidmaatschap:
Voorzitter European Energy Institute, Commissie ENERGY 2030, afdeling Energie van de KVIV, raad van bestuur Cogen-Vlaanderen; lid Belgische AMPERE Commissie, Adviescomité Energie van de Europese Commissie; president Belgian Nuclear higher Education Network (BNEN).
William D'Haeseleer
Technische wetenschappen
Veerle Darras
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2014
Affiliatie: Verbonden met de Research group of comparative endocrinology
Activiteit:
gewoon hoogleraar dierenfysiologie, endocrinologie
Opleiding:
Veerle Darras
Natuurwetenschappen
Kristin Davidse
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2013
Titel: Prof. dr.
Discipline: Taalkunde
Affiliatie: Verbonden met de Faculteit Letteren (KU Leuven)
Samenvatting:
Engelse taalkundige
Opleiding:
Katholieke Universiteit Leuven
Discipline:
engelse taalkunde
Kristin Davidse
Menswetenschappen
Taalkunde
Werner De Bondt
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2003
Discipline: Bouwkunst, architectuur
Affiliatie: Verbonden met BVBA Atelier De Bondt
Samenvatting:
Architect, theaterbouwer, publicist, interieurontwerper. Kenmerkend voor zijn werken is de formele zuiverheid en een boeiende inwendige ruimtestructuur, o.m. verbouw en nieuwbouw van het muziektheater Ancienne Belgique te Brussel (1979-1996), bouw Cultureel Centrum t Blikveld te Bonheiden.
Activiteit:
stage bij Marc Dessauvage (1966-1969). Ontwerper en docent Studio Herman Teirlinck (1970-1986); hoofd afdeling Theatervormgeving Jan van Eyck Academie Maastricht; zelfstandig architect (1970) Antwerpen.
Opleiding:
Opleiding architectuur (1966) NHIBS
Prijzen:
Prijs Vlaamse Gemeenschap (1990), deelname Quadriënnale Praag (1979, 1983, 1987), 1ste prijs architectuurwedstrijd Bloso-domein Hofstade, 2de laureaat architectuurwedstrijd nieuw gerechtsgebouw Antwerpen.
Werner De Bondt
Kunsten
Bouwkunst, architectuur
Paul De Bruycker
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2012
Affiliatie: CEO van Indaver NV
Samenvatting:
CEO INDAVER NV. Expert in afvalwetgeving en afvalbeheer met bijzondere aandacht voor het uitbaten van gespecialiseerde afvalverwerkingsinstallaties en het beheren van intelligente beheerssystemen.
Discipline:
CEO INDAVER NV
Lidmaatschap:
Vice president CEWEP, Voorzitter Council for Strategic Advice FBW UGent, Vice president Haz waste working group ISWA, lid KVIV,...
Paul De Bruycker
Technische wetenschappen
Siegfried De Buck
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2009
Samenvatting:
Juweelontwerper, edelsmid, designer en hedendaags kunstenaar. Combinatie van goud, zilver en edelstenen met onedele metalen zoals rubber, plexi of olifantenhaar. Tentoonstellingen in Europa, Japan en de Verenigde Staten.
Activiteit:
Docent (1986) Campus Sint-Lucas Antwerpen; gastdocent (1986 en 2000) universiteit Québec Montréal, (1997) universiteit Sheffield; masterclass (2003) Royal College of Art, Londen.
Opleiding:
Studies École des Métiers dArts de Maredsous en École des Arts Décoratifs de Strasbourg.
Prijzen:
Laureaat Provinciale prijs voor Kunstambachten (1978), onderscheiding De Beers (1983), onderscheiding Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap (1983), Felix De Boeckprijs (1993), Henry Van De Velde prijs (2009).
Ordes:
Grootofficier in de Kroonorde
Siegfried De Buck
Kunsten
Marc De Clercq
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2010
Titel: Em. prof.
Discipline: Economie
Affiliatie: Verbonden met de Faculteit Economie en Bedrijfskunde (UGent)
Samenvatting:
econoom
Activiteit:
Gewoon hoogleraar aan de Universiteit Gent
Marc De Clercq
Menswetenschappen
Economie
Herman De Dijn
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 1997
Titel: Em. prof.
Discipline: Wijsbegeerte
Affiliatie: Verbonden met het Hoger Instituut voor Wijsbegeerte (KU Leuven)
Samenvatting:
Filosoof met aandacht voor de grondslagen en waarden van de hedendaagse cultuur. Internationaal gereputeerd kenner van Spinoza.
Activiteit:
Docent (1973), hoogleraar (1977), gewoon hoogleraar (1979), vice-rector (1995-2000) KU Leuven.
Opleiding:
Dr. Wijsbegeerte (1971), postdoctoraal onderzoek (1971-73) universiteit Cambridge.
Ordes:
Commandeur in de Leopoldsorde.
Leerstoelen:
Francquileerstoel Louvain-la-Neuve (2001), fellow VLAC (2005), Spinoza Chair Universiteit Amsterdam (2007), Erasmus lectureship Harvard (2009).
Lidmaatschap:
Lid International Philosophical Association Het Spinozahuis, Association des Amis de Spinoza, The Hume Society.
Herman De Dijn
Menswetenschappen
Wijsbegeerte
Steven De Feyter
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2014
Affiliatie: Verbonden met het Departement Chemie (KU Leuven)
Activiteit:
gewoon hoogleraar nanochemie
Opleiding:
Steven De Feyter
Natuurwetenschappen
Paul De Grauwe
Klasse Menswetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2004
Titel: Prof. dr.
Discipline: Economie
Affiliatie: Associated with the London School of Economics
Samenvatting:
Wereldwijd erkende autoriteit inzake Europese economische en monetaire integratie, auteur van het standaardwerk Economics of Monetary Union.
Activiteit:
Assistent (1969), docent (1974), gewoon hoogleraar KU Leuven; lid Kamer van Volksvertegenwoordigers (1995-1999) en Senaat (1991-1995 en 1999-2003).
Opleiding:
Lic. Economie (1969), Ph.D. Politieke Economie (1973) universiteit John Hopkins, Baltimore.
Prijzen:
Prize of the European Communities (1976), Amex Bank Review Award (1990).
Eredoctoraat:
Dr. h.c. universiteit Sankt Gallen (1999), Turku School of Economics and Business Administration (2000), universiteit Genua (2004).
Leerstoelen:
Francquileerstoel ULB (1988) en UGent (1991).
Paul De Grauwe
Menswetenschappen
Economie
Krista De Jonge
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2001
Affiliatie: Verbonden met het Departement Architectuur (KU Leuven)
Samenvatting:
Specialiste in architectuurgeschiedenis van de Late Middeleeuwen en de Nieuwe Tijd.
Activiteit:
Hoofddocent (1988), hoogleraar (1996), gewoon hoogleraar (2001) KU Leuven; bestuurder Academia Belgica, Rome.
Opleiding:
Burgerlijk ingenieur-architect (1982), Diplôme dÉtudes Approfondies, Histoire et Civilisations (1983) universiteit François Rabelais Tours (France), dr. Toegepaste Wetenschappen/Architectuur (1987).
Lidmaatschap:
Lid Koninklijke Academie voor Oudheidkunde van België, Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, Historians of Netherlandish Art, The Society for Court Studies, Centre Européen dÈtudes Bourguignonnes, Society for 16th-century Studies, Renaissance Society of America, Society of Architectural Historians, ICOMOS, Amici del CISAP, Koninklijke Commissie voor Monumenten en Landschappen van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, adviescommissie Civiele Techniek en Architectuur FWO-Vlaanderen.
Krista De Jonge
Kunsten
Anne Teresa De Keersmaeker
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 1998
Samenvatting:
Choreografe, danseres, artistieke leidster moderne balletgroep ROSAS met interna­tionaal gerenommeerde en bekroonde creaties.
Activiteit:
Oprichtster gezelschap ROSAS (1983), huisgezelschap van De Munt sinds 1992; oprichtster internationale school voor hedendaagse dans P.A.R.T.S. Performing Arts Research and Training Studios (1995); mentor The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative (2007).
Opleiding:
Opleiding dans, muziek en toneelspel aan MUDRA (1980) geleid door choreograaf Maurice Béjart; dansopleiding (1981) Tish School of the Arts (New York).
Prijzen:
The Bessie Award (1988, Rosas danst Rosas), Dance Award voor Beste Buitenlandse Productie in Japan (1989, Mikrokosmos), Solo DOro (Italië) en Grand Prix Vidéo Danse te Sète (1989, Hoppla!), London Dance and Performances Award (1989, Stella), Dance Screen Award (1992, Rosa en 1994, Achterland), Eugène Baieprijs (1996) Provinciebestuur Antwerpen, Grand Prix International Vidéo Dance (1997, Rosas danst Rosas).
Ordes:
Commandeur in de orde van Kunst en Letteren (Frankrijk).
Eredoctoraat:
Dr. h.c. VUB.
Anne Teresa De Keersmaeker
Kunsten
Carl De Keyzer
Klasse Kunsten
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2011
Samenvatting:
fotograaf
Discipline:
fotograaf
Carl De Keyzer
Kunsten
Norbert De Kimpe
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2003
Titel: Prof. dr. ir.
Discipline: Organische chemie
Affiliatie: Verbonden met de Vakgroep Duurzame organische chemie en technologie (UGent)
Samenvatting:
Ingenieur voor de scheikunde en de landbouwindustrieën, gespecialiseerd in de organische chemie en toegespitst op de isolatie, structuurbepaling en synthese van natuurproducten; de synthese van bioactieve verbindingen met belang voor de agrochemie en de farmaceutische chemie; de studie van aromacomponenten en schimmelmetabolieten.
Activiteit:

Onderzoeksleider (1984-1989), onderzoeksdirecteur (1989-1996) NFWO; hoofddocent (1996), hoogleraar (1999), gewoon hoogleraar (2005) UGent; gastprofessor universiteiten Helsinki, Siena, Butare, Sofia, Buenos Aires en Pretoria.

Lid Academia Scientiarum et Artium Europea (Salzburg); European Academy of Sciences and Arts (sinds 2008)

Opleiding:
Dr. ir. Landbouwkundige Wetenschappen (1975) UGent; aggregaat Hoger Onderwijs (1985).
Prijzen:
- Dr. hon. causa Russian Academy of Sciences, Novosibirsk (Rusland) - Dr. hon. causa University of Szeged (Hongarije) - Medal of honour, Sofia University
Ordes:

Grootofficier in de kroonorde

Norbert De Kimpe
Natuurwetenschappen
Organische chemie
Hugo De Man
Klasse Technische wetenschappen
Lidmaatschap: Erelid
Sinds: 1990
Titel: Em. prof.
Discipline: Computertechniek
Elektrotechniek
Samenvatting:
Ingenieur, aan de spits van ontwerpmethoden van chips voor digitale signaalverwer­king.
Activiteit:
ESRO-NASA research fellow (1969-1971), bezoekend docent IC ontwerp (1975) universiteit California, Berkeley; gewoon hoogleraar (1978) KU Leuven; mede-oprichter en directeur onderzoeksgroep over VLSI ontwerp in IMEC (1984); Senior Research Fellow IMEC (1995).
Opleiding:
Burgerlijk elektrotechnisch ingenieur (1964), dr. ir. (1968) KU Leuven.
Prijzen:
Alumniprijs Belgische Universitaire Stichting (1976), Technical Achievement Award of the IEEE Signal Processing Society (1999), Phil Kaufman Award of the Electronic Design Automation Consortium (1999), Golden Jubilee Medal of the IEEE Circuits and Systems Society (1999), Lifetime achievement awards voor European Design and Automation Association (EDAA) en voor the European Electronics Industry (2004), IEEE Donald O. Pederson Award in Solid State Circuits at the International Solid-State Circuits Conference (San Francisco) (2006), talrijke best paper en andere awards.
Ordes:
Officier in de Leopoldsorde (1985).
Lidmaatschap:
Lid van het Institute of Electrical and Electronic Engineers.
Hugo De Man
Technische wetenschappen
Computertechniek, Elektrotechniek
Erelid
Martine De Mazière
Klasse Natuurwetenschappen
Lidmaatschap: Lid
Sinds: 2011
Affiliatie: Directeur-generaal ad interim van het Belgisch Instituut voor Ruimte-Aëronomie
Samenvatting:
fysica
Activiteit:
Algemeen Directeur ad interim Belgisch Instituut voor Ruimte-Aëronomie
Opleiding:
Discipline:
fysica, Algemeen Directeur ad interim Belgisch Instituut voor Ruimte-Aëronomie
Martine De Mazière
Natuurwetenschappen