Members

En

The Academy is a society of outstanding scientists, artists and business leaders. Members of the Academy are appointed for life and join one of four Classes: Natural Sciences, Humanities, Arts and Technical Sciences. The members of the Academy frequently meet in the Palace of the Academies and discuss current developments in society from an interdisciplinary perspective. The Academy maintains ties with renowned experts who are elected as foreign members. It is not possible to apply for membership of the Academy. New members are elected after nomination by three patrons within the Academy.

Urbain Meers
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1992
Summary:
Ligt aan de basis van het beheersen van het metallurgisch proces van staalplaatproductie hetgeen SIDMAR toeliet uit te groeien tot producent van hoogtechnologische stalen.
Activity:
Oprichter afdeling Productiecontrole (1968), productie knipbanen, verpakking en verzending (vanaf 1971), productie Skin pass en gloeiovens (vanaf 1973), productiechef Koudwalserijen (1975-1979) SIDMAR; adjunct-afdelingshoofd (1980-1982), afdelingshoofd (1982-1989), hoofdingenieur (1989-1993) afdeling Metallurgie SIDMAR; oprichter en hoofd van het onderzoekscentrum voor staalaanwending (OCAS) (1989); Vice-president R&D vlakke producten SIDMAR Groep (1993-1997) nadien van Aceralia (1997-2000); oprichter en verantwoordelijke van CLUSTA (1995).
Training:
Burgerlijk werktuigkundig-elektrotechnisch ingenieur (1963), dr. ir. Metallurgie (1967) RUG.
Honorary titles:
Ridder in de orde van Verdienste (Luxemburg).
Urbain Meers
Technical Sciences
Honorary Member
Batja Mesquita
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2015
Title: Prof.
Discipline: Psychology
Affiliation: Verbonden met de Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Emoties als bouwstenen van sociale relaties
Activity:
2017, voorzitter FWO, gm3-panel 2017-2019 Bestuurslid Society for Personality and Social Psychology 2018- Series Editor of European Monographs in Social Psychology
Training:
1993 PhD psychologie Universiteit van Amsterdam 1987 masterediploma psychologie Universiteit van Amsterdam 1984 kandidaatsexamen filosofie Universiteit van Amsterdam, 1984 kandidaatsexamen psychologie
Awards:
2016-2017 Fellow, Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences at Stanford 2009 Fellow of the Society for Experimental Social Psychology (SESP) 2008 Fellow of the American Psychological Association (APA) 2008 Fellow of the Society for Personality and Social Psychology (SPSP) 2007 Fellow of the Association for Psychological Science (APS)
Batja Mesquita
Humanities
Psychology
Leo Michiels
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 2004
Affiliation: Verbonden met Proviron NV
Summary:
Heeft nieuwe en milieuvriendelijkere synthesemethoden ontwikkeld voor de chemie wat werk verschaft aan 350 personen waaronder 30 universitairen. Verschillende uitvindingen.
Activity:
Oprichter en voorzitter raad van bestuur PROVIRON NV.
Training:
Burgerlijk scheikundig ingenieur (1968) RUG.
Membership:
Bestuurslid Federatie van de Chemische Nijverheid (2000-2006).
Leo Michiels
Technical Sciences
Honorary Member
Luc Moens
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2012
Title: Prof. dr.
Affiliation: Verbonden met de Vakgroep Analytische Chemie
Summary:
Specialist in de ontwikkeling van nieuwe analysemethoden, in het bijzonder voor de bepaling van ultraspoorelementconcentraties in (micro)stalen. Precieze meting van isotopenverhoudingen en de ontwikkeling van niet-destructieve methoden voor de analyse van kunstwerken. Verdere toepassingen in ultrazuivere materialen, geologische datering, archeologie, forensische en biomedische wetenschappen.
Activity:
Vicerector UGent (2005-2013)
Discipline:
scheikundige, gewoon hoogleraar Universiteit Gent
Membership:
Royal Society of Chemistry, Koninklijke Vlaamse Chemische Vereniging, Club van de Universitaire Stichting; Society for Applied Spectroscopy (tot 2009)
Luc Moens
Natural Sciences
Paula Moldenaers
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2006
Title: Prof. dr. ir.
Discipline: Chemistry
Material science
Affiliation: Verbonden met de Faculteit Ingenieurswetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Burgerlijk ingenieur met onderzoek naar de reologie en de stromingsgeïnduceerde morfologie van complexe materialen, in het bijzonder twee-fasige polymere blends, biomaterialen en gevulde systemen.
Activity:
Assistent (1987), hoofddocent (1992), hoogleraar (1995), gewoon hoogleraar (1998) KU Leuven; Departementsvoorzitter Chemische Ingenieurstechnieken, KU Leuven; co-editor Applied Rheology en Journal of Rheology.
Training:
Burgerlijk scheikundig ingenieur (1980), aggregaat hoger secundair onderwijs (1984), dr. ir. (1987) KU Leuven.
Awards:
Annual Award British Society of Rheology (1991), Exxon Chemical Science and Engineering Award (1992) NFWO, Publication Award (1997 en 2009) Society of Rheology (VS), elected fellow of the Society of Rheology (USA)
Chairs:
ICI-JRS fellowship (1986), Guest scholarship (1986) Kyoto University (Japan).
Membership:
Lid Associatieraad voor Onderzoek KU Leuven, FWO-commissie Materiaalkunde en Chemische Ingenieurstechnieken, FNRS-commission Chimie Appliquée et Métallurgie.
Paula Moldenaers
Technical Sciences
Chemistry, Material science
Elisabeth Monard
Class of Technical Sciences
Membership: Member
Since: 2012
Title: Prof. dr. ir.
Affiliation: Eresecretaris-generaal van het Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek
Summary:
Eresecretaris-generaal van het Fonds Wetenschappelijk Onderzoek - Vlaanderen (FWO)
Training:
Burgerlijk Scheikundig Ingenieur, dr. in de Toegepaste Wetenschappen
Discipline:
Secretaris-generaal van het Fonds Wetenschappelijk Onderzoek
Elisabeth Monard
Technical Sciences
Michel Naze
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1995
Discipline: Business administration
Mechanical engineering
Summary:
Algemeen-voorzitter (1995-1997) KVIV. Algemeen voorzitter (1991- 1994) Vilv
Activity:
Technisch-commercieel ingenieur Brussel (1964-1968), filiaalhoofd Gent (1967-1968) FLÄKT; diensthoofd onderhoud en veiligheid (1968-1981) Brouwerijen Artois Leuven; productiedirecteur (1983-1984) Lamitref Hemiksem; Maintenance & Engineering manager (1981-1983), Operations manager, General manager (1984-1998) en General manager Growth projects Capsugel Bornem.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig ingenieur (1962) KU Leuven; Ingénieur Brasseur (1969) UCLouvain.
Michel Naze
Technical Sciences
Business administration, Mechanical engineering
Honorary Member
Gerda Neyens
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2013
Title: Prof.
Discipline: Physics
Affiliation: Verbonden met het Departement Natuurkunde en Sterrenkunde (KU Leuven)
Summary:
Fysica
Training:
Katholieke Universiteit Leuven
Awards:
Prijs Vlaamse Wetenschappelijk Stichting, 2003 Fonds Frans Van Cauwelaert prijs, 2005
Discipline:
Fysica, Katholieke Universiteit Leuven
Gerda Neyens
Natural Sciences
Physics
Adolf Nivelle
Class of the Arts
Membership: Honorary Member
Since: 1988
Summary:
Architect van zakelijk eenvoudige en duidelijke, geraffineerd rauwe en schijnbaar onafgewerkte gebouwen. Tevens actief in de ontwikkeling van architectuuronderwijs en -organisaties.
Activity:
Hoogleraar (1956), directeur (1970), ere-directeur (1991) Provinciaal Hoger Architectuurinstituut Hasselt.
Training:
Architect (1954) Hoger Architectuurinstituut Sint-Lucas Gent.
Awards:
Moderne Mens architectuurprijs 1ste (1957), Van de Venprijs 2de (1967), prijskamp Nationaal Instituut voor Huisvesting (1964, 1966, 1969), wedstrijd Gemeenschappelijk Centrum te Alken 1ste (1971).
Honorary titles:
Reserve officier van de Genie; commandeur in de Leopoldsorde.
Membership:
Lid Hoge Raad van het Artistiek Hoger Onderwijs (1970-78), Commissie Patrimonium Bisdom Hasselt; ondervoorzitter Commissie voor Monumenten en Landschappen (1986); voorzitter Architecten­vereniging van de Provincie Limburg; stichtend voorzitter Lions Van Veldeke Hasselt.
Adolf Nivelle
Arts
Honorary Member
Patrick Onghena
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2014
Discipline: Psychology
Affiliation: Verbonden met de Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen (KU Leuven)
Summary:
Gewoon hoogleraar onderzoeksmethodologie en statistiek in psychologie en pedagogische wetenschappen.
Patrick Onghena
Humanities
Psychology
André Oosterlinck
Class of Technical Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 2009
Title: Em. prof. dr. ir.
Honorary title: baron
Affiliation: Voorzitter van de Universitaire Associatie KU Leuven
Verbonden met het Departement Elektrotechniek (KU Leuven)
Summary:
Elektronica, informatietechnologie, kennissystemen, signaalanalyse, robotvisie, biomedische beeld­interpretatie, spraakanalyse,
Activity:
Gewoon hoogleraar (1984), diensthoofd ESAT (1984-1994), vice-rector Exacte Wetenschappen (1990-1995), rector (1995-2005) KU Leuven; voorzitter Associatie KU Leuven; voorzitter en bestuurslid FWO, VLIR en VRWB; oprichter, mede-oprichter en bestuurder van de bedrijven ICOS nv, Eyetronics nv, QMedit nv en Easics nv.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig-elektrotechnisch ingenieur (1972), dr. ir. (1977), speciaal doctoraat (1981) Toegepaste Wetenschappen KU Leuven; Specialisaties bij JPL-NASA, Pasadena.
Membership:
Lid Academia Europaea, bestuurslid EUA (European University Association); ondervoorzitter LERU (League of European Research Universities); voorzitter Coimbra Group Universities.
André Oosterlinck
Technical Sciences
Honorary Member
Caroline Pauwels
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2013
Title: Prof. dr.
Discipline: Communications
Affiliation: Rector van de Vrije Universiteit Brussel
Verbonden met de Vakgroep Communicatiewetenschappen (VUB)
Caroline Pauwels
Humanities
Communications
François Peeters
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2011
Affiliation: Verbonden met het Department of Physics (UAntwerpen)
Summary:
fysicus
Activity:
Gewoon hoogleraar Universiteit Antwerpen
Discipline:
fysicus, gewoon hoogleraar Universiteit Antwerpen
François Peeters
Natural Sciences
Theo Peeters
Class of the Humanities
Membership: Honorary Member
Since: 1985
Title: Prof.
Discipline: Economics
Summary:
Econoom gespecialiseerd in de studie van internationale en Europese handels- en monetaire problemen.
Activity:
Docent (1971), hoogleraar (1973), gewoon hoogleraar (1975), buitengewoon hoogleraar (1988), emeritus (2002) KU Leuven; docent (1974-84) Europa College; gasthoogleraar aan verschillende binnen- en buitenlandse universiteiten.
Training:
Lic. Politieke en Administratieve Wetenschappen (1960), lic. Economische Wetenschappen (1964), M.A. Economie (1966), dr. Economie (1971).
Awards:
Vlieberghprijs voor staatshuishoudkunde (1972).
Chairs:
CRB-fellow Belgian American Educational Foundation.
Membership:
Lid American Economic Association, Vereniging voor Economie, SUERF; bestuurder (1986-92) en voorzitter (1990-92) BBL; gedelegeerd bestuurder KBC (1998-2000); voorzitter (1993-96) Limburgse Recon­versiemaatschappij en nv Mijnen, (1996-2000) Fidea, (2002-06) Studiecommissie voor de Vergrijzing; vice-voorzitter (2001-06) Hoge Raad van Financiën.
Theo Peeters
Humanities
Economics
Honorary Member
Jacques Peters
Class of Natural Sciences
Membership: Honorary Member
Since: 1970
Summary:
Burgerlijk ingenieur, specialist in de werktuigkunde, werkplaatstechniek, meettechniek.
Activity:
Docent (1956), hoogleraar (1959) KU Leuven.
Training:
Burgerlijk werktuigkundig ingenieur, kand. Wis- en Natuurkunde, bacc. Wijsbegeerte.
Awards:
Research Award of the Society of Mechanical Engineers (1975), Georg Schlesingerprijs (Berlijn) (1986).
Honorary titles:
Grootofficier in de Leopoldsorde.
Discipline:
Werktuigkundige
Honorary doctorate:
Dr. h.c. technische hogeschool Aken, universiteit Aston-Birmingham.
Membership:
Buitenl. lid National Academy of Engineering (Washington DC), Poolse Ingenieursacademie; erelid American Society of Mechanical Engineers, Collège international pour lÉtude scientifique des Techniques de Production mechanique; gewezen voorzitter International Institution for Production Engineering Research, Belgian Society of Mechanical Engineers; fellow of the Society of Manufacturing Engineers (VS).
Jacques Peters
Natural Sciences
Honorary Member
Jean Poesen
Class of Natural Sciences
Membership: Member
Since: 2009
Title: Prof. dr.
Affiliation: Verbonden met het Department of Earth and Environmental Sciences (KU Leuven)
Summary:
Geomorfologie, bodemerosie, bodemdegradatie, desertificatie, hydrologie, erosiebeheersing, bodem- en waterconservatie, landgebruiksveranderingen, experimentele geomorfologie, geografie van ontwikkelingslanden.
Activity:
Bevoegdverklaard navorser (1984), onderzoeksleider (1993), onderzoeksdirecteur (1995) FWO; hoogleraar (1994), buitengewoon hoogleraar (1999), gewoon hoogleraar en onderzoeksgroepvoorzitter Fysische en Regionale Geografie (2000) KU Leuven; gastprofessor (1994) in de vakgroep Bodembeheer en -hygiëne UGent; gasthoogleraar (2007) VUB.
Training:
Dr. Wetenschappen (1983) KU Leuven; Dr.Sc. Soil Science and Geomorphology (2009), universiteit Wolverhampton (UK).
Awards:
Prijs World Conservation Strategy (1984) WWF België, Conservation Award (1984) British Conservation Foundation, laureaat reisbeurzenwedstrijd (1984), Dr. J. Savat Prijs voor fysische geografie (1985), Wiley Award voor beste paper (1994) British Geomorphological Research Group.
Discipline:
Geomorfologie
Membership:
Werkend lid Koninklijke Academie voor Overzeese Wetenschappen; lid Nationale Comités Bodemkunde en IGBP-Global Change, World Association of Soil and Water Conservation, International Association of Geomorphologists, International Union of Soil Science, International Geographical Union, Réseau Erosion, Soil and Water Conservation Society (VS), Belgian Association for Geographical Studies, Belgian Soil Science Society; stichtend lid European Society of Soil Conservation; voorzitter Belgian Association of Geomorphology; vice-voorzitter COST Action Soil Erosion under Global Change.
Jean Poesen
Natural Sciences
Lucien Posman
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2009
Discipline: Music
Summary:
Componist en hoofddocent compositie en muziekschriftuur aan het Koninklijk Conservatorium Gent. Was stichter van Componisten Archipel Vlaanderen (ComAV) en artistiek verantwoordelijke van de concertzaal De Rode Pomp in Gent.
Activity:
Hoofddocent Koninklijk Conservatorium - Hogeschool Gent
Training:
Studeerde muziektheorie en compositie aan het Koninklijk Conservatorium Gent, contrapunt en fuga aan het Koninklijk Vlaams Conservatorium Antwerpen.
Awards:
Muizelhuisprijs voor Kamermuziek (1988), Prijs van de Gentenaar (1993), Fuga Trofee (2002), Prijs voor Nieuwe Muziek Provincie Oost-Vlaanderen (2010).
Membership:
Stichter en voorzitter ComAV (Componisten Archipel Vlaanderen); medewerker vzw De Verenigde Cultuurfabrieken.
Lucien Posman
Arts
Music
Danny Praet
Class of the Humanities
Membership: Member
Since: 2012
Discipline: Religious studies
Philosophy
Affiliation: Verbonden met de Vakgroep Wijsbegeerte en Moraalwetenschap
Summary:
Antiek geesteshistoricus
Activity:
Hoogleraar Universiteit Gent
Training:
Klassieke Filologie Wijsbegeerte
Discipline:
antieke geschiedenis
Danny Praet
Humanities
Religious studies, Philosophy
Walter Prevenier
Class of the Humanities
Membership: Honorary Member
Since: 1985
Discipline: Middle ages (500-1500)
Summary:
Historicus bedrijvig in de oorkondenleer, de paleografie en de sociale geschiedenis van de late Middeleeuwen.
Activity:

Docent (1965), gewoon hoogleraar (1971), decaan faculteit Letteren en Wijsbegeerte (1984-86), emeritus (1999) RUG; buitengewoon hoogleraar VUB. Gasthoogleraar aan de universiteiten van Utrecht, California (Berkeley), Rutgers (New Jersey), Penn (Philadelphia), Columbia (New York), princeton="" en="" california="" (ucla).="" td="">

Ere-secretaris Koninklijke Commissie voor Geschiedenis; ere-voorzitter (1996) Commission internationale de Diplomatique; lid Academia Europaea te Cambridge (VK), Institute for Advanced Study (Princeton); corr. lid Medieval Academy of America (Cambridge, Mass.), Royal Historical Society (Londen); buitenl. lid Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen.

Training:
Dr. Letteren en Wijsbegeerte, groep Geschiedenis (1962) RUG.
Awards:
Prijs voor geschiedenis provincie Oost-Vlaanderen (1958), laureaat reisbeurzenwedstrijd (1960), laureaat KAWLSK (1960), Herman Vanderpoortenprijs (1990), prijs Anton Bergmann (2000-04).
Honorary titles:
Officier in de Leopoldsorde; commandeur in de Kroonorde; Burgerlijke Medaille eerste klasse; Burgerlijk Kruis eerste klasse; ereburger gemeente Zelzate.
Walter Prevenier
Humanities
Middle ages (500-1500)
Honorary Member
Filip Rathé
Class of the Arts
Membership: Member
Since: 2011
Summary:
componist/dirigent
Discipline:
componist/dirigent
Filip Rathé
Arts